Airdrop nedir? Ne işe yarar?

Bu makalemizde size, airdropun ne anlama geldiğini, ne işe yaradığını ve nasıl kazanıldığını anlatacağım.

Airdrop Nedir? 

Airdrop, tam anlamıyla “havadan düşen ” anlamına gelen, genel olarak kripto para alemine giren, reklam amaçlı tokenlerini dağıtan projelerin kampanyalarının bir tanımıdır. Genellikle projenin reklamı ve tanınmasını kolaylaştırmak amaçlı bir çok proje airdrop veya bounty (ödül avcılığı) sistemine ihtiyaç duyar. Airdrop toplayan kişilerden herhangi bir ücret talep etmeden bedava token dağıtılır.

Airdrop toplayan kişi, projenin borsalara girmesinden sonra airdrop tokenlerini borsada kripto-paraya ya da gerçek paraya çevirebilir.

Airdropa nasıl katılınır?

Piyasaya giren ya da girmiş coinleri takip etmeniz, bitcointalk, airdopoo gibi airdrop kampanyalarını duyuran forum/site/telegram/facebook/telegram vb. gibi sosyal mecralarda, sohbet kanallarında airdrop takibi yapılabilir. Google’da “airdrop token” yazmanız bile yeterlidir.

Airdropa katılmak istiyorum, neler yapmalıyım?

Bu durum projenin sahibine göre değişir. Kimi projeler sadece sosyal mecralarda paylaşım yaptırarak, (facebook, twitter gibi) kimi sitelerine üye oldurarak, kimi de hiçbir istekte bulunmadan airdrop dağıtımı yapabilir. Kimileri referans sistemiyle, “airdropçu getir, referans tokenlerini kap” isteğinde bulunabilir.

Airdroptan ne kadar para kazanabilirim?

Bu tamamen sizin ne kadar istekli olduğunuza göre değişir. Ortalama 1-20 dolar arasında değişen airdroplar, kimi zaman bin dolara kadar çıkabilir. Örnek olrak, Hydro projesi,  mayıs ayında hiçbir koşul göstermeden katılımcılara 222.000 adet HYDRO tokeni dağıtmıştır. Borsadaki en yüksek fiyatını baz alırsak, o dönemde katılımcı başına 3000 dolardan fazla  kazanım sağlamıştır. (İlgili market verileri için buyurun) Bazen de uğraşıp, bir sürü görevlerini yerine getirdiğiniz projeler borsalara giremeyip, size de bir kazanım elde edememenize yol açar. Elbette her zaman kazandırmayabilir, şans faktörü de önemlidir.

Airdroplara katılmak için günde yarım saatinizden daha azını harcayarak, ileride  hem size yüksek kazançlar sağlayıp, hem de “param yok ama kripto dünyasında bir yatırımım olsun isterdim” diyenler için önemli bir seçenektir. Hali hazırda kimse sizden para istemediği için ufak bir zaman ayırarak cebinizden para çıkmadan ciddi bir yatırım sahibi olabilirsiniz.

Airdrop nedir anladım, peki kaliteli airdroplara nasıl katılabilirim?

Kripto dünyasına girmiş projeler, yatırımcıları çekmek için uzmanlar tarafından derecelendirmeye ihtiyaç duyarlar. Bunun için kimi derecelendirme siteleri veya kişiler bir puan sistemiyle analizlerini yayınlarlar. Icobench bunlardan biridir. Sitede herhangi bir tokeni aratarak puanlamasını görebilirsiniz.

 

Şimdilik bu kadar. İyi airdroplar 🙂