Ethereum nedir? Ethereum cüzdanı nasıl açılır?

Bu yazımızda, Ethereum’un ne olduğunu, ne işe yaradığı, MyEtherWallet’da nasıl cüzdan açılabileceğini ve Etherscan’da işlemleri nasıl görüntüleyebileceğimizi anlatacağım.

Ethereum Nedir?

Ethereum, merkezi olmayan, kendisine ait yazılım dili ve blok zincirini kullanarak oluşturulmuş bir kripto işletim sistemi platformudur. Kullanıclar, içerdiği işletim sistemi sayesinde “Akıllı Kontrat’ını” kullanılarak, içerisinde milyonlarca alternatif coin (altcoin) oluşturabileceklerdir.

Neden Ethereum?

Projelerin çoğunluğu Ethereum tabanıyla (ERC20) çalıştırdıkları için genellikle Ethereum cüzdanı gereklidir.

Çok sık olmasa dazı projeler de diğer kendi işletim sistemine sahip platformların (Stellar, Waves, Neo gibi) platformlarında tokenlerini inşa eder. Airdrop kampanyası yaptıklarında, bize bu platformlardaki cüzdanlarını kullanmamızı ister. Fakat bu konuda bahsi geçen tokenler, başka makalelerde ele alınacaktır.

Nasıl Ethereum Cüzdanı Sahibi Olurum?

Bir çok uygulamaya nazaran MyEtherWallet, güvenilirliği ve kullanışlılığı sayesinde en çok kullanılan cüzdan uygulamasıdır. MyEtherWallet sitesinde nasıl cüzdan açılır, onu anlatacağız.

Neden Borsa Cüzdanları Değil de, MyEtherWallet?

  • İlk olarak, borsa cüzdanlarındaki Ethereum cüzdanları sadece Ethereum kabul ederler. Yani herhangi bir airdropa katıldığınızda bu tokenler borsada listelenmediği için kaybolur.
  • İkincisi,Borsalardaki cüzdanlar sadece ticaret için kullanılır, herhangi bir token saklamak için değil! Borsalar kurumlar tarafından yönetilir; hacklenebilir, kapanabilir, sistemleri çökebilir. Hatta parseli toplayıp kaçabilirler:)

Açacağımız bu cüzdan ile, Ethereum ve ERC20 tabanlı tokenlerimizi gönderip alabilecek, airdroplara katılabileceğiz.

  • MyEtherwallet ile Cüzdan Nasıl Açılır?

https://www.MyEtherWallet.com adresine giriş yapıyoruz. Giriş yaptıktan sonra ilk işimiz site bilgilerini görüntülemek olacak.

Cüzdan uygulaması olduğu için bir çok  pishing sitesi taklit siteler açarak  cüzdanınızı çalmak isteyecektir. Her giriş yaptığınızda kontrol etmeniz önemlidir.

 

Myetherwallet güven kontrolü

 

Ardından Ana sayfayı inceliyoruz. Resimde belirtilen yerlerdeki gibi, Enter Password kısmına şifremizi yazıp, Create New Wallet butonuna tıklıyoruz.

 

MyEtherWallet Şifre Oluşturma

 

Açılan sayfada Download Keystore File (UTC / Json)”  butonuna tıkladığımızda bilgisayar/telefonumuza bir dosya inecektir. Bu dosyayı kaybetmemek adına birkaç yerde saklamalıyız. Şifreniz ile kullanacağınız bu dosyayı 2. şahıslar ile paylaşmayın.

Dosyamızı indirdikten sonra, “I Understand. Continue.” butonuna tıklayıp devam ediyoruz:

 

Cüzdan indirme işlemi

 

Açılan yeni sayfada “Save Your Private Key.” (Özel anahtarını sakla.) Başlığının altında karmaşık yazılar göreceğiz. O kodlar, size özel üretilmiş Gizli anahtarızdır. Evinize anahtar ile girebildiğiniz gibi, bu anahtar ile istediğiniz yerde cüzdanınızı açabilirsiniz. Myetherwallet de dahil olmak üzere merkezsiz borsalar, cüzdan uygulamaları Gizli Anahtarınız ile açılabilir. Dosya ile birlikte bir kaç yerde saklayın. Ayrıca:

KİMSE İLE PAYLAŞMAYIN!

 

Özel Anahtarımız

 

Özel anahtarınız altında, “Print Paper Wallet” butonu bulunmaktadır. Bu butona basarsak,  yazıcınız ile aşağıdaki gibi bir “Kağıt cüzdan” basabilirsiniz.

 

Basılı Cüzdan Örneği

 

Ardından “Save Your Adress” butonuna tıklayıp, yeni açılan sayfayı inceliyoruz. “How would you like to access your wallet?” “Cüzdanınıza nasıl giriş yapmak istersiniz,” anlamına gelen bu sorunun altında bir sürü seçenek mevcut. Resmi bir inceleyelim:

 

Cüzdan Açma şekli

 

Cüzdan açma işlemlerimizi bitirdiğimize göre, cüzdana nasıl erişebileceğimize bakalım. Şimdilik “Keystore/ JSON File” ile yüklediğimiz dosya ve şifre ile,“Private Key”  ile Özel anahtarımız ile giriş yapabiliriz. Tercih sizin. Biz ilk seçenek ile devam ediyoruz: “Select Wallet File” butonuna tıklayıp cüzdanımızın dosya halini açıyoruz.

 

Cüzdan seçimi

 

Ardından altında çıkan kutucuğa şifremizi giriyoruz.

 

Şifre Giriş kısmı

 

Voilà! Cüzdanımızı açtık! Neler varmış bakalım:

Cüzdanın açıldıktan sonraki görünüşü

 

Your Adress kısmında paylaşabileceğimiz cüzdan adresimiz, Private Key kısmında özel anahtarımız,  Onun altında kağıt cüzdan üretebileceğimiz bir buton, Altında Cüzdan adresimiz ve özel anahtarımızın karekodları.

Your Adress, (sizin adresiniz) sizin airdroplarda formlarında kullanabileceğiniz, tokenler veya Ethereum göndermesini istediğiniz kişiler ile paylaşabileceğiniz bir nevi Public, (halka açık) adresinizdir. Aynı zamanda borsalara, kişilere Ethereum&Token göndermek istediğinizde almanız gereken adrestir. 

Sağ kısımda yine Cüzdan adresimiz, altında Ethereum miktarımız, Token Balance kısmında cüzdandaki tokenlerimiz, Transaction History kısmında cüzdanımızı izleyebileceğimiz izleme siteleri.

Peki, başka bir cüzdana nasıl Ethereum veya token göndeririz?

 

Ethereum gönderimi 1

 

Ana sayfaya dönüp, “Send Ether & Tokens” butonuna tıkladığımızda, cüzdanı açarken yaptığımız gibi Keystore veya Private key seçeneği ile giriş yapıyoruz. Alttaki resimde gördüğünüz gibi To Address kısmına göndermek istediğiniz adres, Amount to send kısmına miktarı, Gas limit kısmına ise  madenciye ne kadar Ethereum Gas’ı ödeyeceğimizi yazıyoruz.  Son seçenek otomatik ayarlanmaktadır, değiştirmenize gerek yoktur.

 

Ethereum gönderimi 2 ve Cüzdan inceleme

 

MyEtherWallet ile cüzdan açmayı, Ethereum&token göndermeyi,  cüzdan adresimizi paylaşmayı öğrendik. Peki airdroptan gelen tokenleri nasıl görebileceğiz? Etherscan ile.

https://www.etherscan.io adresine giriyoruz:

Etherscan’a giriş

 

Cüzdan adresimizi resimde belirtilen yere yapıştırıp, GO butonuna basıyoruz. Ayrıca, “bu cüzdanda ne var acaba” diye merak ettiğimiz başka kişilerin cüzdanlarını da izleyebilir, tokenlerin kontratlarını inceleyebiliriz.

 

Etherscan cüzdan bilgileri görünüş

 

Resimde görüldüğü gibi, Transactions kısmında Ethereum giriş-çıkışlarını, Internal Txns kısmında hesap içinde giriş-çıkış yapmış Ethereumları, ERC20 Token Txns kısmında  tokenlerin giriş-çıkışlarını görüntüleyebiliriz.

 

Tebrikler! Artık Ethereum cüzdanı sahibisiniz. Bankalara ihtiyaç duymadan kripto para gönderimi alımı yapabilir, airdroplara katılabilirsiniz. İyi kazançlar!

Ayrıntılı bilgi ve sorularınız için:
AirdroPoo Telegram  grubu

Yeni&Kaliteli Airdroplar için:
AirdroPoo Telegram kanalı

Bizi takip etmeyi unutmayın!

Gün gelir de kripto para zengini olup, paraya para demezseniz, bizi desteklemeyi unutmayın 🙂

Ethereum bağış adresimiz:

0x47fe1d33cc44133b48709ce5b5dfe87c381a4cd4