Waves Coin Nedir? Waves Cüzdanı Nasıl Açılır?

Waves, hem kendisinin, hemde tabanını kullanarak oluşturulmuş tokenleri kullanan şahısların kripto para varlıklarını kolay ve güvenli bir platform içinde ticaretini, token oluşumunu ve cüzdanlarında tutmalarını sağlamak için oluşturulan bir platformdur. Bitcoin, Ethereum gibi kendi kaynak koduna sahip Waves, blok zinciri teknolojisinden faydalanır.

Waves coin tabanlı airdroplara katılmamız için, Waves cüzdanına ihtiyacımız vardır. Ama ilk önce Waves nedir, ne işe yarar onu öğrenelim. Bu makalemizde, Waves Coinin ne olduğunu, ne işe yaradığını ve kolayca nasıl cüzdan açabileceğimizi adım adım anlatacağız.

Waves logosu

Waves Nedir? Ne işe yarar?

Waves’i Bitcoin ile kıyaslarsak, kişiden kişiye para aktarımını sağlayan Bitcoin’in aksine Waves, piyasadaki tüm kripto para birimlerini ve tüm dünyada kullanılan para cinslerini merkezi olmayan bir ortamda (Waves DEX gibi) takas imkanı ve en düşük miktarlarda transfer edebileceğimiz bir platform inşa etmeyi amaçlamaktadır. Waves, kullanıcılarının ilgisini iki farklı metodla çekmeyi amaçlamaktadır; ilki blok zincirinde kitle fonu toplamak için gerekli altyapıyı oluşturmak, ikincisi dünyada kullanılan tüm para cinslerinin alış,satış ve transfer imkanı sunmaktır. Kullanıcıları Waves tabanını kullanarak hiçibir kodlama bilgisine gerek duymadan token oluşturabilir, Halka arz (ITO/ICO) yoluyla yatırım toplayabilir ve kendi platformunuza ait cüzdan yayınlayabilirler.

 

Tamam anladım, ama diğer coinlerden ne farkı vardır?

 Merkezi borsalar: Bildiğiniz gibi, kripto paralar ile alış satış yapabilmek için birileri tarafından yönetilen (merkezi sistem) kripto para borsalarına gereksinim duymaktayız. Bu tür borsalar yüksek komisyon ve çekim/yatırım ücretleri oranlarına sahiptir. Ayrıca, bu tür merkezi borsaların bir kısmı sadece kripto para ile (Binance gibi) bir kısmı da Dolar/Euro ile alış-satış ve çekme imkanı sunmaktadır.

Waves merkezi olmayan Borsası: Waves herhangi bir yerden yönetilmeyen, tamamen kullanıcıların insiyatifine bırakılmış bir borsa sistemiyle her türlü kripto para ticaretine ve bu kripto paraları dünyadaki tüm döviz cinsi paralar ile ticaretine imkan vermektedir. Hem piyasadaki kripto paralara, hem de kendi tabanıyla oluşturulan tokenlere sunduğu cüzdan olanağıyla kullanıcılar, paralarını güvenle takas ve transfer edebilirler.  Ayrıca düşük komisyon oranları sayesinde kullanıcı dostu bir platformdur.

Web Üzerinden, Veya Bilgisayara Yükleyerek Waves Cüzdanı Sahibi Olmak

 

Waves Online Client Seçeneği
Waves Web Client Seçeneği

 

 • Aşağıdaki linkten Waves Platform resmi sayfasına girdiğimizde, bize iki seçenek sunuyor, biri Download Client, diğeri ise Online Client. Mobil versiyonunda ise bize sadece Online Client seçeneğini sunuyor.Wavesplatform.com
  Yeni hesap oluştur

   

 • Biz önce daha basit olan Online Client seçeneğini anlatalım.  Online Client seçeneğini tıkladığımızda, açılan sayfada en alttaki Yeni Hesap oluştur seçeneğine tıklıyoruz.

  Cüzdan oluşturma 1
 • Açılan yeni sayfada Adresiniz için size özel bir Avatar seçiyoruz, hesap adresimizi bir yere kopyalıyoruz ve isteğe bağlı bu bilgisayarda otomatik çıkış yapma seçeneğini seçiyoruz. Devam butonuna basıp ilerliyoruz.

                     Hesap adı ve şifre girişi 
 • Açılan sayfada, Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin.
  Cüzdan yedekleme seçeneği

 • Açılan sonraki sayfada,  Cüzdan yedeklememizi yapıyoruz. Şimdi Yedekleyin seçeneğine tıklayıp, Okudum, anladım butonuna basarak yeni bir sayfaya geçiş yapıyoruz.
 • Bir sonraki sayfada, 15 haneli gizli anahtarımızı güvenli bir yere not edip, Hepsini bir kenara yazdım butonuna tıklıyoruz.
  Yedeği doğrulama işlemi

 • Açılan sayfada yedeklediğimiz kelimeleri doğrulamamız isteniyor. Sırasına uygun şekilde alttaki kelimeleri tek tek seçiyoruz. Ardından alttaki Doğrula butonuna basıp, sonraki sayfaya geçiyoruz. 

  Giriş
 • Açılan sayfadan giriş yapıp devam ediyoruz. Son seçenek isteğe bağlı olarak, ilk iki seçeneği tikleyip Onayla ve Başla butonuna tıklıyoruz.
 • Evet cüzdanımızı açtık. Sırada porföyümüzü görüntülemede. Aşağıdaki resimde, portföyümüzdeki coinleri görebilir, gönderip talep edebiliriz. Örneğin airdroplara kayıt olurken istenen Waves hesabını alabilmek için sağdaki oka tıklıyoruz:

  Portföy ve cüzdan hesaplarını görüntüleme

Oka tıkladığımızda görünen cüzdan kendi hesabımızdır. Airdrop formlarında ve başka kişiler ile paylaşabilirsiniz.

Cüzdan adresini görüntüleme

Sormak istediğiniz sorular için Airdropoo Telegram sohbet kanalımıza katılabilir, Duyuru kanalımızda yeni airdroplardan haberdar olabilirsiniz.

Ethereum cüzdanı oluşturmak için Ethereum nedir, Nasıl cüzdan açılır adlı makalemize göz atabilirsiniz.

Summary
Review Date
Reviewed Item
Waves coin
Author Rating
51star1star1star1star1star